# Szkoła Pamięta

Do inicjatywy # Szkoła Pamięta przystąpiło ponad 5 tys. placówek oświatowych. Ideą akcji jest pamięć młodych o ważnych postaciach i wydarzeniach naszej historii.

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.

- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności - podkreślił szef MEN.

W naszej szkole w ramach akcji #Szkoła Pamięta dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego, a także uczniowie z klasy IV, wraz z nauczycielami - Panią Danutą Kosińska, Anitą Stempniak i Magdaleną Lebiodą, odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności. Dzieci zapaliły znicze i postawiły kwiaty na grobach nauczycieli pracujących w naszej szkole - Zygmunta Dzięciołowskiego, wieloletniego dyrektora szkoły w Białotarsku, Marii Czajkowskiej - Kotarskiej, również piastującej stanowisko dyrektora szkoły w Białotarsku, a także Pani Mirosławy Lewalskiej. Ponad to uczniowie posprzątali bezimienne i opuszczone groby, a także postawili na nich kwiaty i zapalili symboliczny znicz.