Jazda na Płock! Część pierwsza

3 października 2019 roku. uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Białotarsku uczestniczyli w wycieczce w ramach realizacji projektu „Jazda na Płock”.

Zanim poznaliśmy historię Płocka, obejrzeliśmy film „Był sobie pies 2” w Nowym Kinie Przedwiośnie”. Przedstawia on historię psa, który odradzał się różnych ciałach, ale zawsze towarzyszył członkom jednej rodziny. Przesłanie filmu nawiązuje do takich wartości jak przyjaźń, miłość, więzi rodzinne, a także przywiązanie psa do swojego pana. Film poruszył nasze serca, niektórzy wychodzili po projekcji z łezką w oku.

Następnie udaliśmy się pod budynek odwachu, gdzie zostaliśmy podzielni na dwie grupy. Podczas spaceru na Wzgórzu Tumskim widzieliśmy pomniki: Jakuba Chojnackiego, Tadeusza Mazowieckiego, Bolesława Krzywoustego, Jana Pawła II i Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej. Na rynku wysłuchaliśmy hejnału i obejrzeliśmy scenę pasowania Bolesława Krzywoustego przez Władysława Hermana. W katedrze zobaczyliśmy sarkofag Piastów mazowieckich, gdzie spoczywają polscy władcy: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, oraz replikę Drzwi Płockich. W Muzeum Diecezjalnym podziwialiśmy bogatą ekspozycję cennych szat i naczyń liturgicznych oraz hermy św. Zygmunta i św. Walentego. Mieliśmy też okazję obejrzeć Biblię Płocką z XII wieku.

W Muzeum Mazowieckim dowiedzieliśmy się, że Kazimierz Wielki w XIV wieku nakazał wybudować wokół Płocka mury obronne. Na warsztatach plastycznych budowaliśmy wieżę, a podczas podchodów rozwiązaliśmy krzyżówkę z hasłem „numizmat”.

Podczas wycieczki poznaliśmy historię Płocka i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek. Nad naszym bezpieczeństwem czuwały: Pani Anna Nowicka, Beata Kosmalska, Emilia Janiszewska i Magdalena Lebioda. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny wyjazd, który będzie poświęcony historii Żydów płockich.