„SOBIESKI NA ZAMKU GOSTYNIŃSKIM”

28 marca oraz 2 kwietnia 2019 roku trzy grupy uczniów z klas V – VIII oraz III klasy gimnazjum udały się do Zamku w Gostyninie, aby obejrzeć wystawę repliki obrazu Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem”. Oryginał został namalowany w 1883 roku w  200 rocznicę zwycięskiej bitwy. Został przekazany papieżowi Leonowi XIII jako dar narodu polskiego i obecnie znajduje się w Muzeum w Watykanie.

Replika obrazu została wykonana dzięki Fundacji wspierania kultury, sztuki i tradycji rękodzieła artystycznego imienia św. Królowej Jadwigi. Jest to największy haftowany obraz na świecie. Wyszywało go 78 wolontariuszy z całego kraju. Zużyto 178 km nici, z których wykonano 9,5 miliona krzyżyków.

Uczniowie podczas oglądania ekspozycji wysłuchali informacji historycznych dotyczących bitwy pod Wiedniem, która zakończyła się zwycięstwem koalicji chrześcijańskiej i uratowała Europę przed podbojem Turków. Obejrzeli też film o husarii, która przez dwieście lat swego istnienia nie przegrała żadnej bitwy.

Warto skorzystać z okazji i obejrzeć replikę obrazu, która trafiła na Zamek Gostyniński. Wygląda naprawdę imponująco!