Wyjazd na film „KURIER”

25 marca 2019 r. uczniowie klas VII i VIII oraz klas III gimnazjum byli na wycieczce w Płocku. Celem wyjazdu było obejrzenie filmu Władysława Pasikowskiego „Kurier” w kinie „Helios”.

Film „Kurier” nie jest biografią Jana Nowaka – Jeziorańskiego, ale utrzymana w sensacyjno- przygodowej konwencji opowieść o najważniejszej misji bohatera polskiego podziemia. Akcja rozgrywa się w ostatnich dniach lipca 1944 roku. W warszawskim okręgu AK obowiązuje pogotowie bojowe zarządzone przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”. Równocześnie z misją z Londynu do Warszawy zmierza kurier, aby przekazać kierownictwu AK wszystkie informacje na temat sytuacji polityczno - wojskowej przed podjęciem decyzji o ewentualnej walce. 29 lipca podczas odprawy Komendy Głównej AK Jeziorański zrelacjonował stanowisko gen. Sosnkowskiego oraz przedstawił ustalenia Wielkiej Trójki. Mimo braku uzyskania możliwości wsparcia wojskowego od aliantów z zachodu zapada decyzja o wybuchu powstania 1 sierpnia o godzinie „W”. Mieszkańcy Warszawy nie chcą biernie czekać, aby Stalin wyzwolił ich spod niemieckiej okupacji.

Film popularyzuje dokonania naszego bohatera narodowego, który ryzykując życiem, stara się jak najlepiej wywiązać z powierzonej mu misji. Przybliża też uczniom bardzo ważny okres historii naszego narodu, pokazując brutalne realia niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej.