Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku

W sobotę 10 marca br. uczniowie klas IV, V, VI oraz III gimnazjum udali się na wycieczkę do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku. Jej celem było przede wszystkim obejrzenie Misterium Męki Pańskiej. W tym roku w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zostało ono poprzedzone pantomimą na temat tragicznych losów narodu polskiego, począwszy od zsyłek na Syberię po upadku powstania styczniowego aż po stan wojenny.

Po spektaklu uczestnicy wycieczki brali udział we mszy św. w intencji pielgrzymów przybywających do Czerwińska. Zwiedzili też zabytkowy romański kościół z połowy XII wieku. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Czerwińskiej, uważany za cudowny, namalowany przez Łukasza z Łowicza. W przeszłości modliło się przed nim wielu polskich królów. Następnie jedna ze świeckich misjonarek oprowadziła zwiedzających po wystawie, opowiadając ciekawie o swojej pracy na misjach w Afryce.

Klasztor w Czerwińsku jest miejscem, do którego chętnie wracamy. W ubiegłym roku podczas Wielkiego Postu grupa z naszej szkoły również uczestniczyła w Misterium Męki Pańskiej.