Gminny Konkurs Recytatorski „Książka przyjaciel prawie żywy”

O, gdybym kiedy dożył tej pociechy,
Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy,
Żeby wieśniaczki, kręcąc kołowrotki,
Gdy odśpiewują ulubione zwrotki
O tej dziewczynie, co tak grać lubiła,
Że przy skrzypeczkach gąski pogubiła,
I o tej sierotce, co piękna jak zorze,
Zaganiać gąski szła w wieczornej porze,
Gdyby też wzięły na koniec do ręki
Te księgi proste jako ich piosenki!"

Życzenie, które wyraził poeta spełniło się. Jego utwory czytane są do dzisiaj. Nasz konkurs jest tego przykładem.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 rokiem Romantyzmu Polskiego, gdyż 200 lat temu opublikowano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Był to symboliczny początek polskiego romantyzmu.
W dniu 22 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się gminny konkurs recytatorski „Książka przyjaciel prawie żywy”.
Wszyscy uczestnicy z zaangażowaniem przygotowali i zaprezentowali utwory poety, patrona roku.
Recytatorów oceniała komisja w składzie:
- Pani Barbara Ewa Gierula - mgr filologii polskiej wieloletnia nauczycielka i wychowawca, ekspert Ministra Edukacji Narodowej, działaczka oświatowa, społeczna i związkowa.
- Pan Radosław Łabarzewski - animator kultury, inicjator Kina za Rogiem w Płocku i koordynator programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Współtwórca Pracowni Tworzenia Obrazów Ruchomych. Członek nieformalnych grup Historia Płocka i Płock Dla Drzew. Twórca plakatów filmowych i okładek płyt.
- Pan Marek Walczak - płocczanin, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W dorobku ma kilkadziesiąt ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Zdobywca dwóch Srebrnych Masek. Pracuje jako lektor, jego głos jest znany z reklam radiowych i telewizyjnych.
- Pan Cezary Szymczak - nauczyciel przedmiotów artystycznych, animator kultury, organizator oraz juror festiwali muzycznych i konkursów, były dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin, kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Gminy Gostynin.
Komisja wyłoniła laureatów i nagrodziła uczestników.
W kategorii I – klas III – IV:
I miejsce – Szymon Michalak ze szkoły w Białotarsku;
II miejsce – Julia Sobolewska ze szkoły w Teodorowie;
III miejsce - Jakub Pilichowicz ze szkoły w Lucieniu.
Wyróżnienie:
Zuzanna Przybysławska ze szkoły w Sokołowie;
Marcel Jastrzębski ze szkoły w Solcu.
W kategorii II – klas V – VI:
I miejsce – Maria Luiza Migdalska ze szkoły w Lucieniu;
II miejsce – Amelia Słomińska ze szkoły w Teodorowie;
III miejsce – Maria Fudała ze szkoły w Białotarsku.
W kategorii III – klas VII – VIII;
I miejsce – Agata Janicka – ze szkoły w Emilianowie;
II miejsce – Olga Domeradzka – ze szkoły w Lucieniu;
III miejsce – Oliwia Witczak ze szkoły w Białotarsku i Mateusz Magiera ze szkoły w Teodorowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczył przewodniczący komisji Pan Marek Walczak.
Komisja jednogłośnie przyznała nagrodę Grand Prix, którą otrzymał Szymon Michalak z rąk Wójta Gminy Gostynin Pana Edmunda Zielińskiego.
Słowa podziękowania otrzymali uczestnicy, jurorzy, wójt, dyrektor, organizatorzy, nauczyciele, opiekunowie, rodzice uczestników, Rada Rodziców SP Białotarsk, patronat medialny gostynin24, firma Agricola w Lubieniu Kujawskim i wszyscy, którzy przyczynili się do organizacji konkursu.
Organizatorzy konkursu: Dyrektor Szkoły -Paweł Pilichowicz, biblioteka szkolna- Barbara Fudała, nauczyciele: Ewelina Stępień, Grażyna Rutkowska.
Propagowanie czytelnictwa w ramach projektu #NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa.
Podczas konkursu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.