Statystyki

  • Odwiedziło nas: 976690
  • Do końca roku: 226 dni
  • Do wakacji: 33 dni

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

Palmiry

W dniu 20 października br. trzynaścioro uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białotarsku brało udział w 52 Centralnym Zjeździe Młodzieży „Palmiry”.

O godzinie 10.15 wyjechaliśmy ze szkoły. Po dwóch godzinach jazdy autokarem dotarliśmy do miejscowości Truskaw, skąd ruszyliśmy przez Puszczę Kampinoską do wsi Pociecha. Na polanie biwakowej każdy z uczestników wycieczki pożywił się i przez chwilę odpoczął. Młodzież otrzymała pamiątkowe znaczki PTTK nawiązujące symboliką do tradycji walk z niemieckim okupantem. W czasie dalszej drogi zatrzymaliśmy się przy pomniku ku czci oddziału powstańczego „Jerzyki". Następnie doszliśmy na cmentarz w Palmirach, gdzie spoczywa 2115 ofiar II wojny światowej. Każdy z uczniów naszej szkoły zapalił znicz przy wybranym grobie. Oddaliśmy hołd zasłużonym Polakom: Maciejowi Ratajowi, Mieczysławowi Niedziałkowskiemu oraz Januszowi Kusocińskiemu, olimpijczykowi, którego imię nosi stadion w Gostyninie. Weszliśmy też na wzgórze obok cmentarza. Znajdują się tam 3 krzyże, których dłuższe ramiona symbolizują rozłożone ręce rozstrzeliwanych ludzi. 

 

         Następnie odwiedziliśmy Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach, w którym mogliśmy zobaczyć zebrane eksponaty świadczące o zbiorowych mordach w różnych miejscowościach Puszczy Kampinoskiej. Była tam też możliwość wysłuchania nagranych wcześniej relacji uczestników II wojny światowej oraz obejrzenia fragmentów filmu „Polskie drogi” ukazującego, jak odbywały się masowe egzekucje. Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na apel, w czasie którego delegacje uczestników zlotu składały wieńce pod pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddali salwy honorowe.

 

         Około godziny 20.00 wyjechaliśmy z Palmir, a dwie godziny później byliśmy już w szkole. Myślę, że każdemu uczestnikowi zlotu udział w tej wzruszającej patriotycznej uroczystości przybliżył sytuację Polaków żyjących pod niemiecką okupacją. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się wszyscy na szlaku w Puszczy Kampinoskiej i na cmentarzu w Palmirach.