Nie taki egzamin straszny...

Tegoroczny egzamin gimnazjalny przeprowadzony był na nowych zasadach. W części humanistycznej gimnazjaliści  rozwiązywali odrębne zestawy zadań z języka polskiego oraz historii i wiedzy  o społeczeństwie, a w części matematyczno-przyrodniczej – odrębne zestawy zadań z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. W trzeciej części  egzaminu uczniowie rozwiązywali zestaw zadań z języka obcego nowożytnego albo tylko na poziomie podstawowym, albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Wyniki egzaminacyjne pierwszego rocznika zreformowanej formy egzaminu pokazują, że absolwenci Gimnazjum w Białotarsku  zupełnie dobrze sobie z zadaniami nowego typu poradzili.

Szczególnie wysoki wynik uzyskali nasi uczniowie z zakresu przedmiotów humanistycznych – język polski – 71,4% przy średniej powiatu 65,2% i średniej województwa 66,9% oraz w części matematyczno-przyrodniczej w zakresie przedmiotów: biologia, chemia,  fizyka i geografia – 56,3% przy średniej powiatu 50,3% i średniej województwa 51,8%. Z pozostałych części egzaminu uczniowie otrzymali wyniki zbliżone do średnich powiatowych.

- To nie jest jednorazowy sukces naszych uczniów. Od wielu lat uzyskujemy wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych. Potwierdziły one, że metody pracy i działania podejmowane przez nauczycieli są skuteczne, a uczniowie dobrze sobie radzą z nowymi wyzwaniami. W tym roku oraz w ubiegłym Izabela Rutkowska była finalistką konkursu przedmiotowego z języka polskiego, a dwie nasze uczennice - Aleksandra Złotowska i Anna Rutkowska otrzymały mandat posła na XVIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczestniczyły w pracach komisji sejmowych w dniu 31 maja i w obradach sejmu w Dzień Dziecka - informuje Dyrektor szkoły Adam Świderski.

Nowa forma egzaminu dała gimnazjalistom lepszą okazję wykazania się zdobytymi wiadomościami  i umiejętnościami, co pomogło im dokładniej poznać swoje mocne i słabe strony i lepiej wybrać dalszą ścieżkę kształcenia.

Analiza wyników egzaminu  bez wątpienia będzie dla nauczycieli cenną wskazówką dotyczącą zagadnień, którym należy poświęcić więcej uwagi w pracy z kolejnymi rocznikami gimnazjalistów.

Gratulujemy wszystkim gimnazjalistom i życzymy udanych wakacji.