Szkoła z Klasą

W roku szkolnym 2016/2017 nasze gimnazjum przystapiło do programu SZKOŁA z KLASĄ 2.0. Była to siódma odsłona programu i 15-lecie akcji edukacyjnej Szkoła z Klasą.

Program prowadzony jest przez Fundację Szkoła z KlasąCentrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą” przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Agory.

W piętnastej, jubileuszowej edycji uwaga skupiona była na szkole jako miejscu, które służy nie tylko przygotowaniu do życia zawodowego, ale w którym życie toczy się każdego dnia, a wszyscy, którzy tworzą szkolną społeczność, mają wpływ na nauczanie/uczenie się, wzajemną komunikację i relacje.

Dzięki udziałowi w programie przyjrzeliśmy się Naszej szkole – relacjom, które w niej panują, Naszym zasobom, potencjałowi oraz ograniczeniom – i wspólnie spróbowaliśmy znaleźć rozwiązania najważniejszych dla Nas problemów. Akcent położony był na refleksję, zespołowe planowanie, badanie potrzeb i oczekiwań społeczności szkolnej oraz na praktyczne działania.

Zmiany, które planowaliśmy, odnosiły się przede wszystkim do trzech obszarów: przestrzeni fizycznej i architektonicznej szkoły, jej wymiaru społecznego wykorzystania nowych technologii. Zadania w programie oparte byłyna elementach pracy metodą design thinking (myślenia projektowego), której jednym z najważniejszych elementów jest empatyczne podejście do potrzeb tych, dla których planujemy rozwiązania.