Statystyki

  • Odwiedziło nas: 969799
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Sobota, 2024-05-04

Imieniny: Floriana, Michała

Wycieczka do Warszawy

17 kwietnia br. odbyła się wycieczka do Warszawy, której celem było zwiedzenie miejsc związanych z historią, kulturą i religią narodu żydowskiego. Uczestniczyły w niej klasy trzecie gimnazjum oraz kilkoro młodszych uczniów. Wyjazd to  jedno z  zadań projektu realizowanego  przez szkołę  „2012 rokiem Janusza Korczaka”.


 

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Żydowskim na ulicy Okopowej. Założony w 1806 roku jest  jednym czynnym obecnie cmentarzem żydowskim w Warszawie. Zachowało się na nim około 150 tysięcy  nagrobków (macew). Tu znajduje się symboliczny pomnik Janusza Korczaka przedstawiający Starego Doktora idącego z dziećmi na śmierć.

            Następnie udaliśmy się do Synagogi im. Małżonków Nożyków, która jest jedyną czynną do dziś przedwojenną synagogą w Warszawie. Ocalała, ponieważ w czasie okupacji Niemcy zamienili ją na stajnię. Przed wejściem chłopcy musieli nakryć głowy, a kto nie miał czapki, zakładał jarmułkę. Miejsce praktyk religijnych wyznawców judaizmu przybliżył nam Pan Bolesław Zając.

            Po opuszczeniu Placu Grzybowskiego poszliśmy na ulicę Próżną, jedyną ulicę ocalałą z warszawskiego getta, na której do dziś zachowały się wszystkie kamienice. Podczas spaceru w  Ogrodzie Saskim siadaliśmy na ławeczkach, z których płynęła muzyka Chopina. Mieliśmy okazję obejrzeć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Idąc w kierunku Starego Miasta,  zatrzymywaliśmy się na krótko przy pomnikach wybitnych Polaków: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza i księcia Józefa Poniatowskiego. W kościele św. Anny widzieliśmy krzyż smoleński przeniesiony sprzed Pałacu Namiestnikowskiego.

            Kolejnym etapem naszej wędrówki był Żydowski Instytut Historyczny. Tu w ciszy i skupieniu obejrzeliśmy film dokumentalny ukazujący wstrząsające sceny z życia ludności żydowskiej w warszawskim getcie podczas okupacji. Wszystkich poruszyły też zdjęcia eksponowane na wystawie. Z Instytutu poszliśmy do Pomnika Bohaterów Getta, aby oddać hołd uczestnikom powstania, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, a zakończyło 16 maja całkowitą likwidacją warszawskiego getta.

            Ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy podczas wycieczki, to Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Spoczywa tu wielu znanych, wybitnych Polaków: polityków, żołnierzy, artystów. Zapamiętaliśmy szczególnie kwaterę Szarych Szeregów, gdzie pochowani są m.in. Alek, Rudy i Zośka oraz pomnik i mogiły ofiar katastrofy smoleńskiej.

            Wycieczka była bardzo udana nie tylko ze względu na to, że poznaliśmy wiele  ciekawych miejsc. Przemiła Pani przewodnik Urszula Popławska przedstawiła nam w przystępny sposób informacje o historii narodu żydowskiego. Chętnie opowiadała też o Polakach zasłużonych dla Warszawy. Wyjazd do stolicy na pewno długo pozostanie w naszych wspomnieniach.