Historia godła Polski

14 kwietnia, w 1050 rocznicę chrztu Polski, mieliśmy przyjemność gościć pana Lesława Urbankiewicza, historyka, pracownika Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowwego, który przeprowadził dwie prelekcje dla uczniów naszej szkoły pt. "Historia godła Polski". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych.

Prelegent w ciekawy i barwny sposób przeprowadził nas poprzez historię godła Polski. Punktem wyjścia była symbolika związana  z wierzeniami ludów starożytnych i symbolika zwierząt pojawiająca się w herbach  rodów książęcych i godłach państw.

Pan Urbankiewicz przedstawił ptaki z rodziny orłów i bielików, które występują na terenie Polski i stwierdził, że nie można z punktu widzenia ornitologii  jednoznaczne wskazać wśród rodzimych ptaków drapieżnych jednego, który mógł być pierwowzorem wyobrażenia polskie godła.

Następnie prelegent przedstawił historyczny zarys zmian zachodzących w wizerunku ORŁA BIAŁEGO bedącego symbolem władców Polski od czasów Piastów po czasy współczesne, ze szczególnym uwzglednieniem znaczenia tego symbolu w okresach zagrożenia naszej państwowości.