Prawa i obowiązki ucznia

Uczeń ma prawo do:

1. Poszanowania godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich, zachowania w tajemnicy jego problemów i spraw pozaszkolnych powierzonych w zaufaniu nauczycielowi.
  2. Poszanowania swej własności osobistej ze strony rówieśników, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
  3. Wyrażania własnych poglądów i opinii, jeśli nie narusza tym dobra innych osób.
  4. Bezpiecznych warunków nauki w szkole .
  5. Uzyskania informacji na temat programu nauczania.
  6. Oceny swoich osiągnięć edukacyjnych i zachowania według szkolnego systemu oceniania.
  7. Uzyskania informacji na temat wymagań  z poszczególnych  przedmiotów oraz zapoznania się  z regulaminem oceny zachowania.
  8. Jawnej i umotywowanej oceny.
  9. Informacji o przewidywanej ocenie semestralnej / końcoworocznej na miesiąc przed zakończeniem I semestru lub rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
  10. Uwzględniania zaleceń opinii psychologiczno- pedagogicznych.
  11. Uczestniczenia w różnych formach zajęć pozalekcyjnych.
  12. Zwrócenia się do nauczyciela z prośbą o pomoc w sytuacjach trudnych.
  13. Rozsądnego obciążania sprawdzianami wiadomości (W tygodniu mogą być najwyżej 3 sprawdziany lub prace klasowe całogodzinne, przy czym nie więcej niż 1 sprawdzian dziennie).
  14. Ferii bez zadań domowych.
  15. Wyłaniania w demokratycznych wyborach reprezentacji uczniowskiej w postaci Samorządu Uczniowskiego i Samorządu Klasowego
  16. Wyboru spośród grona pedagogicznego opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
  17. W przypadku naruszenia praw ucznia, uczeń może odwołać się do nauczyciela, wychowawcy klasy, pedagoga, dyrektora, każda z wymienionych osób ma obowiązek rozpatrzyć skargę ucznia i dać mu odpowiedź w ciągu trzech dni.

Uczeń ma obowiązek:

1. Postępować zgodnie z dobrem społeczności szkolnej, dbać o honor szkoły i współtworzyć jej autorytet.
  2. Okazywać szacunek każdemu człowiekowi, pracownikowi, koleżankom i kolegom.
  3. Przestrzegać zasad współżycia społecznego, a w szczególności sprzeciwiać się przejawom agresji oraz szanować cudzą własność i respektować jej nietykalność.
  4. Zachowywać się kulturalnie, nie używać wulgarnych słów.
  5. Dbać o bezpieczeństwo własne, swoich kolegów i koleżanek.
  6. Uczyć się pilnie i systematycznie, starannie prowadzić zeszyty przedmiotowe.
  7. Aktywnie uczestniczyć w lekcjach, przestrzegać ustalonych zasad i porządku.
  8. Zgłaszać fakt nieprzygotowania się do lekcji na początku zajęć.
  9. Uzupełniać braki wynikające z nieobecności na zajęciach lekcyjnych.
  10. Nie opuszczać terenu szkoły w godzinach swoich zajęć lekcyjnych, a podczas przerw przebywać w pobliżu  sal lekcyjnych, w których klasa ma zajęcia.
  11. Troszczyć się o mienie szkoły i jej estetyczny wygląd, dbać o czystość i porządek, reagować na wszelkie przejawy wandalizmu.
  12. Naprawiać szkody powstałe z własnej winy (za dokonane zniszczenia uczeń odpowiada także materialnie).
  13. Zmieniać obuwie w szatni .
  14. Przychodzić do szkoły w estetycznym stroju. Zabronione jest farbowanie włosów, robienie makijażu, malowanie paznokci.
  15. Przychodzić w  stroju galowym na uroczystości szkolne, konkursy i egzaminy.