Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

EKOLOGIA W SZKOLE - ZIEMIA JEST WIELKĄ JABŁONIĄ

Wszyscy pragniemy żyć w zdrowym środowisku. Chcemy, aby rośliny nam kwitły, ptaki śpiewały, las szumiał, a słońce mocno grzało. Musimy wspólnie przeciwdziałać klęskom ekologicznym, by świat był miejscem dla ludzi, zwierząt i roślin. W związku z takim założeniem 16 czerwca 2015 roku odbyła się uroczystość „Ekologia w szkole -Ziemia jest wielką jabłonią”, której celem było zachęcenie wszystkich do dbania o środowisko naturalne.

Gościliśmy tego dnia w naszej szkole szóstoklasistów wraz z opiekunem ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Sokołowie. Uczniowie mogli obejrzeć następujący program artystyczny:

• Inscenizacja „Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej.
  • Co jest „bio”, a co „eko”? - zdrowa żywność.
  • Moda ekologiczna - stroje „śmieciowe".
  •  Skarbiec przyrody – rośliny zielne łąk.
  • „Balladyna na wesoło”- jak odżywiali się nasi przodkowie.

Natura od wieków fascynowała artystów, wsłuchiwali się w jej rytm, podziwiali piękno, ulegali zmienności.  Wiosna w łące pełnej maków, w szarych roztopach na poboczu drogi, gorące lato w cieniach drzew na piaszczystej drodze czy w postaci gwałtownej burzy… I  takie przedstawieniu pór roku  poznaliśmy w piosenkach śpiewanych przez uczniów.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do konsumpcji potraw ekologicznych przygotowanych przez uczniów klasy III gimnazjum. Uczestnicy mogli również obejrzeć zielniki - rośliny zielne polskich łąk.

Program artystyczny miał uświadomić wszystkim, że nasza Ziemia jest cudownym miejscem zamieszkania, a człowiek ma być dobrym i mądrym królem przyrody. Ludzie, zwierzęta i drzewa oddychają tym samym powietrzem, żyją pod jednym niebem, ogrzewają ich promienie wspólnego Słońca i żywią się owocami tej samej  Ziemi. Dlatego trzeba ratować i  ocalić w swoich „małych ojczyznach” okruszek piękna i pamięci, bo „Ziemia jest wielką jabłonią. Starczy owoców, starczy cienia dla tych, co pod nią się schronią.”