70 rocznica Powstania Warszawskiego

Drugiego października br. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z upamiętniający  70 rocznicę powstania warszawskiego.  Z tej okazji uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali występ pt. „Żyjesz i żyć będziesz” oparty na fragmentach autobiograficznej powieści Melchiora Wańkowicza „Ziele na kraterze”.

W przedstawieniu zostały ukazane losy córki pisarza, Krysi, oraz jej przyjaciół. Ci wszyscy młodzi ludzie walczyli i zginęli w powstaniu. Wzruszające sceny oraz piosenki w wykonaniu chóru przypomniały uczniom 63 dni bohaterskiej walki  mieszkańców stolicy z okupantem niemieckim. Tytuł przedstawienia ma wymowę symboliczną – pamięć o  poległych powstańcach przekazywana jest przez kolejne pokolenia, mimo że władze w powojennej Polsce Ludowej chciały ją za wszelka cenę wymazać.

Uczniowie przeżywali występ w ciszy i skupieniu. Wielu ogarnął refleksyjny nastrój. Myślami przenieśliśmy się do tych tragicznych, wojennych chwil. Najbardziej wzruszaliśmy się, słuchając powstańczych melodii i „Marsza żałobnego”.