Statystyki

  • Odwiedziło nas: 978326
  • Do końca roku: 224 dni
  • Do wakacji: 31 dni

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

Bezpieczne ferie zimowe

13 lutego uczniowie klasy I gimnazjum wraz z panem Lucjanem Lewandowskim przygotowali apel na temat BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS GIER I ZABAW NA ŚNIEGU I LODZIEUczniowie przypomnieli kilka zasad obowiązujących podczas spędzania wolnego czasu podczas ferii zimowych. Oto one:



Zasady bezpiecznego korzystania z lodowisk.


Na naturalnych lodowiskach takich jak stawy, rzeki, kanały występują zagrożenia miejscami nie zamarzniętego lodu w trzcinach i szuwarach. Są to tak zwane odparzeliska, w których mimo niskiej temperatury woda nie zamarza.

Lodowiska sztuczne są bezpieczne, ale podczas korzystania z nich należy zachować bezpieczną odległość między uczestnikami lodowiska, oraz stosować się do wyznaczonego kierunku  jazdy.


Zjazdy z górki.


Podczas zjazdu z górki należy pamiętać, aby zjazd nie kończył się na jezdni, urwiskach czy rzekach. Są to niebezpieczeństwa dla osób korzystających z takich zabaw. Pond to należy pamiętać, aby na trasie przejazdu nie znajdowały się zarośla, krzaki lub inne niebezpieczne przedmioty.


Kuligi.


Zabroniona jest jazda i doczepianie się do samochodów, ciągników, przyczep. Jest to niebezpieczne, ponieważ hamujący pojazdem szybciej się zatrzymuje niż jadące ślizgiem sanki za pojazdem. Również należy pamiętać o tym, że na zakrętach ciągnące sanki za pojazdem, przenoszą się na przeciwny pas ruchu co grozi wypadkowi.


Śnieżki.


Rzucanie mokrym i zmarzniętym śniegiem może spowodować urazy, ponieważ śnieg często jest zabrudzony piaskiem, kamieniami co może doprowadzić do zabrudzenia, zaprószenia oczu. Śnieg często jest zamarznięty i twardy co morze spowodować poważne urazy ciała.


Udzielanie pomocy.


Zaprószone, zabrudzone oczy nie powinniśmy trzeć rękoma, zamiast tego powinniśmy przemyć je dużą ilością wody.

Załamanie lodu:
-osobie znajdującej się w wodzie należy podać długi sznur, szalik, pasek od spodni lub gałąź,
- starając wydostać się z wody nie należy wstawać i naciskać na złamany lód, kładziemy się na tafle i zaczynamy się czołgać lub pełzać.

Alarmy.


W przypadku zaistniałego wypadku należy powiadomić osoby dorosłe i zadzwonić pod numer alarmowy 112. Po zgłoszeniu się dyspozytora należy podać kto dzwoni czyli swoje imię i nazwisko skąd dzwonimy czyli miejscowość  opisać zaistniałe zdarzenie, następnie podać najbliższy charakterystyczny punkt przy, którym nastąpiło zdarzenie. Charakterystyczny punkty to np.: kościół, szkoła, ośrodek zdrowia, sklep, skrzyżowanie dróg, most.
O każdym wyjściu z domu należy powiadomić rodziców lub opiekunów do kont z kim i gdzie idziemy, oraz podać orientacyjny czas powrotu.
Należy dbać tez o odpowiedni ubiór podczas wyjść czy spacerów pamiętajmy, aby nam nie było zbyt ciepło, ale także za zimno.