Święto Odzyskania Niepodległości

„ Kiedy nagle las zaszumi, mowę sosny gdy zrozumiesz:

To jest Polska

Gdy zobaczysz gdzieś topole, królujące ponad polem

To jest Polska

Gdy zobaczysz płowe wrzosy, rozbłyskane w kroplach rosy

To jest Polska

Kiedy drogim jest ci w życiu żyto srebrne przy Księżycu

To jest Polska

Ujrzysz biało krzyż wycięty hełm i pod nim pasek święty

To jest Polska”

„ To jest Polska” Zbigniew Jerzyna

W dziejach Polski dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność.

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia przez wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości.

Dnia 10 XI 2011r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Uroczystymi pieśniami, recytacjami uczciliśmy pamięć Polaków poległych za niepodległość naszego kraju. Jesteśmy dumni z historii naszego kraju, który po 123 latach niewoli zdołał wywalczyć niepodległość. Każdego roku z chęcią i entuzjazmem obchodzimy rocznicę tego wydarzenia.

To ważne święto połączono z ceremonią ślubowania klas pierwszych, które w tym dniu potwierdzają swoją przynależność do społeczności Gimnazjum w Białotarsku.

Gimnazjaliści złożyli oficjalną przysięgę na flagę, że będą godnie reprezentować szkołę, pielęgnować jej tradycje oraz sumiennie wypełniać obowiązki uczniowskie. Dyrektor szkoły odebrał od młodzieży ślubowanie, złożył uczniom serdeczne życzenia i zapewnił, że wraz z całym gronem pedagogicznym robi wszystko, by czuli się w szkole jak najlepiej i w jak najlepszych warunkach mogli zdobywać wiedzę.