Wycieczka do skansenu w Kłóbce

W piątek, 3 listopada 2023 r., uczniowie klas I-III byli na wycieczce w Kujawsko - Dobrzyńskim Parku Etnograficznym, czyli w Skansenie w Kłóbce, nazywanym perłą Kujaw. Mimo deszczowej i mocno jesiennej aury mogliśmy wejść do prawie każdego budynku i posłuchać interesujących wiadomości bardzo ciekawie przedstawionych przez panią przewodnik.
Skansen jest podzielony na dwie części: sektor wiejski i sektor dworsko - parkowy. W sektorze wiejskim zobaczyliśmy zagrodę kujawska, kapliczkę ze św. Antonim, zagrodę kujawską z Zalesia, kuźnię, wiatrak, szkołę, remizę i kościół z Brzeźna. Niektórzy spróbowali klęczenia na grochu, czyli bardzo popularnej wtedy metody dyscyplinującej niesfornych uczniów. Jednogłośnie uznano, że nie było to przyjemne doświadczenie….
W sektorze dworsko - parkowym zobaczyliśmy Dwór Orpiszewskich, który bardzo nam się spodobał.
Miłym akcentem zwiedzania było towarzystwo zwierząt: stadko kóz, owiec, kaczki, kury, koguty i kot. Na koniec naszej wycieczki kupiliśmy pamiątki, aby w długie jesienne wieczory móc wspominać naszą kolejna, udana wyprawę.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki.