Jesteś tutaj:
  2. O szkole

Położenie szkoły i historia miejscowości

Białotarsk położony jest w województwie mazowieckim, powiecie gostynińskim, w południowo - zachodniej części Gminy Gostynin, graniczącej od zachodu z gminami Baruchowo i Lubień Kujawski należącymi do województwa kujawsko - pomorskiego. Położenie i dogodne warunki komunikacji powodują, że do naszej szkoły uczęszczają również dzieci spoza województwa mazowieckiego.

Wieś Białotarsk ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1249 roku. Wtedy to Siemowit I - książę mazowiecki, powracając z uroczystości rodzinnej u starszego brata Kazimierza Konradowca, wystawił dwa dokumenty poświadczające nadanie wsi Dąbrowa na rzecz kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża w Białotarsku.

Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od odbywających się w tej miejscowości targów. Targi lokowane były początkowo przy grodach, a następnie w ośrodkach osadniczych oddalonych od miast, w miejscach, gdzie przecinały się ówczesne szlaki komunikacyjne. Wieś Białotarsk położona była przy drodze z Kujaw na Mazowsze, przy granicy obu terytoriów. Targ, na którym gównie handlowano nabiałem, powstał zapewne w XII wieku, jednak wkrótce stracił swoje znaczenie na rzecz targu w książęcym Gostyninie.

Szkoła w Białotarsku istniała przy tutejszej parafii  już w XVIII wieku. Świadczą o tym zapiski w Aktach Biskupów Kujawsko - Pomorskich, dotyczących miejsca zamieszkania nauczyciela ze szkoły w Białotarsku. Szkoła w miejscowości Białotarsk, poza okresami wojen i kryzysami  spowodowanymi trudnościami ekonomicznymi  istnieje do dnia dzisiejszego. Wiele razy była ona przekształcana i przebudowywana.

Od 1918 roku szkoła w Białotarsku była 6 klasową. Po roku 1924 zajęcia odbywały się w budynkach prywatnych. Później na budynek szkolny zaadaptowano remizę strażacką.

Po II wojnie światowej nauka odbywała się w trzech budynkach. Warunki lokalowe były bardzo trudne. W 1987 roku odkupiono i zaadaptowano na cele szkolne budynek od OSP  w Białotarsku. Czyniono wiele starań, aby stworzyć możliwość budowy nowej szkoły. W budowę z chęcią i zaangażowaniem włączyli się rodzice.

6 września 1993 roku oddano do użytku budynek, w którym dziś mieści się siedziba szkoły. W 1997 roku część budynku odkupionego od OSP zaadaptowano na salę gimnastyczną. W 2006 roku szkoła uzyskała nowoczesny kompleks sportowy składający się z boiska do gry w piłkę nożną i tartanowej bieżni.
    W 2017 roku Szkoła Podstawowa otrzymała imię Orła Białego.

W roku szkolnym 2019/2020 do szkoły uczęszcza 151 uczniów uczących się w 8 oddziałach. Punkt przedszkolny liczy 10 dzieci, natomiast oddział przedszkolny 12 dzieci.