Lista mailingowa

O szkole O szkole

Jesteś tu: » Strona główna » O szkole

Położenie szkoły i historia miejscowości

Białotarsk położony jest w województwie mazowieckim, powiecie gostynińskim, w południowo - zachodniej części Gminy Gostynin, graniczącej od zachodu z gminami Baruchowo i Lubień Kujawski należącymi do województwa kujawsko - pomorskiego. Położenie i dogodne warunki komunikacji powodują, że do naszej szkoły uczęszczają również dzieci spoza województwa mazowieckiego.

Wieś Białotarsk ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1249 roku. Wtedy to Siemowit I - książę mazowiecki, powracając z uroczystości rodzinnej u starszego brata Kazimierza Konradowca, wystawił dwa dokumenty poświadczające nadanie wsi Dąbrowa na rzecz kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża w Białotarsku.

Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od odbywających się w tej miejscowości targów. Targi lokowane były początkowo przy grodach, a następnie w ośrodkach osadniczych oddalonych od miast, w miejscach, gdzie przecinały się ówczesne szlaki komunikacyjne. Wieś Białotarsk położona była przy drodze z Kujaw na Mazowsze, przy granicy obu terytoriów. Targ, na którym gównie handlowano nabiałem, powstał zapewne w XII wieku, jednak wkrótce stracił swoje znaczenie na rzecz targu w książęcym Gostyninie.

Szkoła w Białotarsku istniała przy tutejszej parafii  już w XVIII wieku. Świadczą o tym zapiski w Aktach Biskupów Kujawsko - Pomorskich, dotyczących miejsca zamieszkania nauczyciela ze szkoły w Białotarsku. Szkoła w miejscowości Białotarsk, poza okresami wojen i kryzysami  spowodowanymi trudnościami ekonomicznymi  istnieje do dnia dzisiejszego. Wiele razy była ona przekształcana i przebudowywana. Obecnie mieści się w budynku oddanym do użytku 6 września 1993 roku.
     Szkoła jest nowoczesną, dobrze wyposażoną placówką oświatową.  Uczniowie mają do dyspozycji salę gimnastyczną, nowocześnie wyposażone sale lekcyjne, dwie pracownie komputerowe, stołówkę oraz kompleks sportowy składający się z boiska do gry w piłkę nożną i tartanowej bieżni.  W roku szkolnym 2013/2014 do szkoły uczęszcza 206 uczniów. Dzieci mieszkające poza Białotarskiem mają zapewniony dowóz na zajęcia dydaktyczne.