Imieniny: Jarosława, Marka

Organizacja kształcenia na odległość w Szkole Podstawowej im Orła Białego w Białotarsku

Szanowni Państwo! Drogie Dzieci!

Od 25 marca 2020 r. (środa) rozpoczynamy realizację nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, według harmonogramu, który zostanie umieszczony na stronie internetowej.

Bez wątpienia jesteście Państwo pełni obaw, jak będzie wyglądała ta praca przez najbliższe tygodnie. To nadzwyczajna sytuacja, której musieliśmy podołać w zawrotnym tempie. W takich warunkach łatwo o błędy. Ale proszę nam wierzyć, jeśli się pojawią, nie będą one wynikały z niekompetencji, czy złej woli. Konsekwencje epidemii wymusiły w życiu społecznym i rodzinnym zmiany w sposobie funkcjonowania instytucji i stylu życia ludzi. Musimy im podołać. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się tak wszystko zorganizować i pokonać ewentualne trudności oraz ograniczyć możliwości porażki.

Organizacja kształcenia na odległość w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Białotarsku :

1. Od środy, 25 marca 2020 r., będziecie Państwo otrzymywać informacje i materiały od nauczycieli przedmiotów, które sukcesywnie będą pojawiać się na stronie internetowej w zakładce nauczanie online. Będą to lekcje zawierające nowe treści programowe wraz z objaśnieniami nauczyciela. Nauczyciele będą również wykorzystywali do tego podane przez Państwa e-maile. Drogę (lub drogi) komunikacji ustalili z Państwem nauczyciele.

2. Materiały będą wysyłane w dniu wskazanym w harmonogramie. Nauczyciele mogą również przesyłać materiały wcześniej z dodatkową informacją, kiedy powinny być wykonane.

3. Rozpoczynamy od rozwiązania opierającego się na wykorzystaniu głównie treści i zadań zamieszczonych w podręcznikach i zeszytach ćwiczeń, które uczniowie posiadają w domu.

4. W niektórych klasach nauczyciele wdrażali już wcześniej elementy pracy zdalnej z wykorzystaniem epodręczników i multibooków, czy zewnętrznych platform edukacyjnych – w takich przypadkach będą te działania kontynuować.

5. W najbliższych dniach chcemy skupić się na zmotywowaniu uczniów do pracy własnej i wypracowaniu najlepszych sposobów na przekazywanie materiałów do kształcenia na odległość.

6. Nauczyciele będą również przesyłali linki do filmów, czy gier edukacyjnych jako materiały dodatkowe.

7. Część kart pracy będzie przygotowywana w edytorze tekstu Microsoft Word. Kartę będzie można wydrukować, wypełnić, po czym zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać nauczycielowi do oceny. Natomiast w przypadku braku dostępu do drukarki będzie możliwe wypełnienie karty na komputerze i odesłanie nauczycielowi jako załącznik.

8. Nauczyciele, w każdej wysłanej wiadomości z zadaną pracą, określą które zadania będą oceniane i które należy odesłać jako załączniki (w formie zdjęcia, czy pliku). Nie ma konieczności wysyłania przez rodziców zdjęć/skanów wszystkich wykonywanych prac dzieci.

9. Wszystkie karty pracy, wypracowania, prace pisemne, prace plastyczne, techniczne, itp. muszą być przez uczniów gromadzone i obowiązkowo będą musiały zostać dostarczone nauczycielowi po zakończeniu okresu kwarantanny i po powrocie dzieci do przedszkola/szkoły.

10. W indywidualnych przypadkach, gdy korzystanie z internetu przez ucznia jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, jak również w sytuacji braku drukarki/skanera, wydrukowane materiały do pracy własnej dziecka/ucznia będzie można odebrać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:00. Jeśli rodzic nie wyrazi zgody na osobisty odbiór materiałów, proszę poinformować sekretariat szkoły o konieczności wysłania tych materiałów pocztą. Nauczyciele zostali zobowiązani do uzgodnienia z tymi rodzicami fizycznej formy zwrotu zadań domowych.

11. Zgodnie z Rozporządzeniem MEN określam terminy i formę konsultacji rodziców z nauczycielami: kontakt jest możliwy za pomocą e-maila bądź jeśli nauczyciel przekaże Państwu swój nr telefonu w poniedziałki w godz. 10.00 – 12.00 i czwartki w godz. 10.00 – 12.00. W tych dniach i w tych godzinach zastaniecie wszystkich nauczycieli przy komputerach i uzyskacie odpowiedzi od razu. W pozostałe dni konsultacje według indywidualnych ustaleń z nauczycielem, czyli jak dotychczas.

Niezależnie od tego, jak zorganizujemy zdalne nauczanie, zdaję sobie sprawę, że będzie ono dla wielu rodzin dużym wyzwaniem i źródłem frustracji wobec nas, nauczycieli. Jestem jednak przekonany, że wspólnie znajdziemy sposoby, aby temu zapobiec lub zminimalizować nieporozumienia.

Dziś każde dziecko najbardziej potrzebuje wsparcia i zrozumienia. Tylko z pomocą nas, dorosłych, może podołać ogromnemu wyzwaniu, jakie stawia przed nim kształcenie na odległość.

Łącząc wyrazy szacunku,
Paweł Pilichowicz